قیمت فروش پودر خرما دامی امسال به دلیل حاوی ترکیبات شگفت‌انگیزی از جمله اسیدهای چرب اشباع و غیراشباع، روی، کادمیوم، کلسیم و پتاسیم افزایش یافته است. از جمله اسیدهای چرب اشباع در این پودر می‌توان به اسید استئاریک و پالمیتیک اشاره کرد و اسیدهای چرب غیراشباع شامل اسیدهای لینولئیک و اولئیک می‌باشند. این ترکیبات می‌توانند از عملکرد آنزیم 5α ردوکتاز جلوگیری کرده و به همین دلیل پودر خرما دامی امسال برای مصارف مختلف به صورت گسترده استفاده می‌شود.

پودر خرما

پودر خرما مانند میوه‌های خرما دارای فواید و کاربردهای بی‌شماری برای درمان و رفع بسیاری از بیماری‌ها می‌باشند و همچنین پودر خرما مانند بسیاری از هسته‌های دیگر از جمله هسته آووکادو، هسته انبه، هسته زردآلو، هسته سیب و… ارزش غذایی زیادی دارند. پودر دانه خرما از هسته سوخته یا بو داده تهیه می شود.

این پودر شگفت انگیز حاوی ترکیباتی است که از نظر شیمیایی از اسیدهای چرب اشباع و غیر اشباع، روی، کادمیوم، کلسیم و پتاسیم تشکیل شده است. اسیدهای چرب اشباع شامل اسیدهای استئاریک و پالمیتیک و اسیدهای چرب غیراشباع شامل اسیدهای لینولئیک و اولئیک هستند که می توانند از عملکرد آنزیم 5α ردوکتاز جلوگیری کنند.

ارزش غذایی پوست خرما:

با وجود اندازه کوچک دانه ها، اما دانه های خرما منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند. تحقیقات نشان می دهد که آنتی اکسیدان هیدرولیز پروتئین دانه خرما می تواند به عنوان یک ماده غذایی کاربردی بالقوه برای خوراک دام استفاده شود. می توان دانه خرمای ایران را منبع خوبی از آنتی اکسیدان های طبیعی برای مصارف دارویی و تجاری و دامی دانست.

پودر خرما

فیبر پودرهسته خرما:

دانه خرما که 10 تا 15 درصد وزن خرما را تشکیل می دهد، به طور متوسط 1.73 درصد فیبر غذایی دارد. می توان گفت که هسته خرما منبع غنی از فیبر غذایی است. وبرای دام بسیار مفید است.

منبع این فیبر قابل توجه پس از فرآوری خرما برای شربت خرما، خمیر خرما، سس خرما یا خرمای بدون دانه، به چرخه غذایی برنگردید و معمولاً کارخانه ها از دانه ها به عنوان ضایعات خوراک دام استفاده می کنند.

بنابراین  دانه خرما می تواند ناراحتی های گوارشی به ویژه اسهال مزمن را درمان کند و به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی عمل کند و باکتری های وارد شده به دستگاه گوارش را در دام از بین ببرد.

ویژگی های پودر هسته خرما:

قیمت پایین تر پودر خرما نسبت به جو و ذرت و همچنین دسترسی راحت تر به این محصول( با توجه به اینکه ایران یکی از قطب های تولید خرما در جهان می باشد) پودر خرما را در بین دامداری ها و مرغداری ها به محصولی پرطرفدار تبدیل کرده است.

این محصول در واقع همان خرمای ضایعاتی است که پس از آسیب توسط دستگاه های مخصوص به پو در تبدیل شده است.

پس به طور کلی پودر خرما اثرات زیر را برای دامداری ها به ارمغان خواهد آورد.

افزایش خوش خوراکی به دلیل طعم مطلوب

افزایش کیفیت به دلیل تنوع در مواد مغذی

کاهش هزینه ها

رفع دغدغه محدودیت جو و ذرت